З гострим болем у попереку, причина якої – рух каменю по сечовивідних шляхах, можуть зіткнутися люди будь-якого віку (до 10% всієї популяції, з них 2% – це діти і підлітки). Конкременти нирок, що формуються при сечокам’яній хворобі через порушення колоїдно-кристалоїдної рівноваги можуть не проявляти себе багато років. Фактори розвитку сечокам’яної хвороби – це вроджені та набуті ферменто- або тубулопатії з надмірним виділенням солей, гіперфункція паращитоподібної залози, запальні процеси в нирках, звуження сегментів сечоводу. Вкрай неприємне загострення сечокам’яної хвороби – це напад ниркової кольки.
У разі міграції каменів з нирок у сечоводи порушується відтік сечі, піднімається внутрішньолоханочний тиск і дратуються нервові рецептори. Це викликає у людини неймовірно сильний біль і страждання. Якщо вчасно не провести діагностику і не усунути причину гострої затримки сечі, прогресує розширення всієї чашечно-мискової системи, яке може привести до заміщення нормальної ниркової паренхіми сполучною тканиною, атрофії паренхіми нирки і втраті її функції. Також ниркова колька може ускладнитися приєднанням інфекційного процесу видільної системи, уросепсисі, піонефрозом з деструкцією нирки.
Пацієнти з нирковою колькою визначають показник у 6-10 балів за шкалою вербальної оцінки болю, тобто найвищі значення, що свідчать про нестерпний біль. Кожен пацієнт, який хоч раз відчув гострий напад ниркової кольки, підтвердить цю оцінку. Людина намагається постійно змінити положення тіла, нахиляє і розгинає тулуб, шукає і не знаходить позиції, що приносить полегшення.
Нестерпний біль в процесі міграції конкременту в більшості випадків викликаний розтягуванням балії через порушення відтоку сечі і триває до 12 годин. Капсула нирки володіє великою кількістю ноцицептивних (больових) рецепторних нервових закінчень, подразнення яких призводить до локального болю не тільки самої капсули, але і навколишньої мускулатури. Камені нирок можуть викликати закупорку або здавлення верхніх сечових шляхів, може спостерігатися мала кількість сечі або її відсутність, домішки крові у сечі (гематурія).
Крім того, можуть спостерігатися нудота і блювота, затримка калових мас, підвищення артеріального тиску.
Повноцінне обстеження пацієнтів з урологічною і нефрологічною патологією неможливе без променевої діагностики. Обстеження, яке допоможе достовірно визначити наявність, локалізацію та розміри каменів і звапнінь – комп’ютерна томографія нирок, сечоводів і сечового міхура.
КТ-урографія за своєю інформативністю та роздільною здатністю значно перевершує застарілі рентгенографічні методи, такі, як екскреторна урографія і ретроградна пієлографія. Вона дозволяє точно диференціювати ниркову кольку від інших можливих причин гострого болю в попереку: підвищення внутрішньолоханочного тиску і порушення відтоку сечі може бути викликано також закупоркою згустком крові або слизу, здавленням пухлиною.
Ще однією перевагою комп’ютерної урографії є те, що при її проведенні немає необхідності у введенні контрастної речовини. Адже усі види конкрементів нирок: фосфатні, оксалатні і уратні камені навіть найдрібнішого діаметру добре візуалізуються при комп’ютерній томографії. Це означає, що дослідження може бути проведено в день звернення, в ургентному порядку, без попередньої підготовки і здачі аналізів.