post-template-default single single-post postid-1130 single-format-standard

Роль КТ-ангіографії при аневризмі внутрішньої сонної артерії

Сонні артерії є головними кров’яними судинами, що забезпечують обличчя, шию та головний мозок. Існує 2 сонні артерії: права та ліва, які ще поділяються на 2 відділи: зовнішню та внутрішню сонні артерії.

Завдяки внутрішній артерії в наш мозок надходить кров. У свою чергу, зовнішня артерія забезпечує кров’ю шию та обличчя.

аневризмаБезліч факторів можуть впливати на те, що стінка артерії з часом витончується, що сприяє формуванню купоподібного потовщення, що нагадує формою повітряну кулю з бурхливим потоком крові. В результаті ця ділянка слабшає, що призводить до патологічних змін, а саме частина артерії починає випирати при серцебитті. Цей стан називається «аневризма», утворюється, як у сонних артеріях, так і у аорті, підколіннії артерії, тощо.

При аневризмі часто існує загроза розриву. Це в результаті призводить до рясного крововиливу або інсульту. Сама хвороба протікає досить довго, але прогресуюче. Крім того – малосимптомно, доки не з’являться ішемічні неврологічні симптоми. У цьому випадку важливо виявити перші симптоми на ранній стадії та негайно звернутися до лікаря.

Якщо ігнорувати ознаки аневризми і вчасно не розпочати лікування, то це призведе до гострої ішемії мозку. Згідно зі статистикою, така ситуація спостерігається серед 34% людей, які страждають на аневризми.

Як виявити захворювання?

Важливо знати, що аневризми сонної артерії поділяються на внутрішньочерепні та позачерепні.

Виділяють основні причини розвитку цієї хвороби. Серед них:

  • гіпертонія;
  • атеросклероз;
  • запалення стінки артерії;
  • захворювання імунної системи.

У вразливій групі тих, у кого може утворитися аневризма, виділяють:

  • людей із патологічними спадковими захворюваннями;
  • людей, які страждають на напади стенокардії;
  • літніх людей;
  • пацієнтів, які раніше перенесли серцевий напад чи інсульт;
  • ті, хто має ймовірність підвищення тромбоутворення.

Як проявляється патологія клінічно?

аневризма артерииПозачерепна аневризма супроводжується потовщенням, що викликає диспропорцію шиї до пошкодження рухливості нижньощелепного суглоба, больових відчуттів, хрипу, порушення кровообігу головного мозку, втрати свідомості. Це відбувається внаслідок формування в пазусі аневризми тромбів. Здебільшого у звичному середовищі аневризма позачерепних сонних артерій доброякісна (нерухома чи зменшена у розмірах).

При інтракардіальних аневризмах порушується слухові, зорові та нюхові рецептори, а також стискаються черепні нерви. Якщо аневризм значно збільшився у розмірі, то можливе підвищення тиску всередині черепа.

КТ при діагностиці аневризми внутрішньої сонної артерії

За допомогою комп’ютерної томографії можна виявити більшу частину черепних аневризм, об’єм яких становить від 3 мм. Крім того, на КТ можна оцінити анатомічну форму кісток, а також візуалізувати судини в тривимірному зображенні. Найчастіше при діагностиці використовують контрастну речовину, яка вводиться в кровоносні судини, щоб детальніше розглянути патологічні зміни в сонних артеріях.

Також комп’ютерна томографія аневризм сонних артерій призначається для складання плану лікування, а в подальшому для складання алгоритму проведення операції.