Кожен з нас чув про таке захворювання як остеохондроз або грижі міжхребцевих дисків. Біль у спині – перший симптом, який вказує на наявність грижі там, де в нормі її бути не повинно. Постійні головні болі, запаморочення, підвищення внутрішньочерепного тиску – так зазвичай маскується це захворювання, тому при будь-якому з цих симптомів потрібно терміново бігти і робити рентгенограму хребта. А якщо на рентгенограмі виявили грижу, то неодмінно потрібно домогтися її зникнення – прийом вітамінів, мануальний терапевт, остеопат …
Остеохондроз – таке ж популярне “захворювання”, як і вегетосудинна дистонія – і обидва вони існують тільки в країнах СНД. Всесвітнє наукове співтовариство визначає остеохондроз як групу хвороб, які впливають на зростання кісток через їх некроз. Це досить рідкісна патологія і вона спостерігається лише у дітей і підлітків, які все ще ростуть!
Те, що ми зазвичай маємо на увазі під “остеохондрозом” найчастіше є “хронічним болем у спині” – болем, що триває понад 3 місяців.
Цей стан зазвичай пов’язан з віком, але також може бути результатом перенесеної раніше травми. До найбільш частих причин хронічного болю в спині відносяться:
А що ж таке грижа? Грижа міжхребцевого диска – це проблема з однією з подушок, які знаходяться між окремими хребцями. Спинномозковий диск має м’яке драглисте ядро, укладену в більш жорстку оболонку. Грижа диска, яку іноді називають розривом диска, виникає, коли частина ядра виштовхується назовні через розрив в його оболонці.
Діагностувати грижу можна за допомогою різних візуалізуючих методів, а основним критерієм постановки діагнозу є зниження висоти міжхребцевого диска. При цьому менше ніж 1% гриж дають якусь симптоматику, а про переважну більшість можна дізнатися тільки випадково – це називається гіпердіагностика.
Міф №1. Грижі міжхребцевих дисків обов’язково потрібно лікувати.
Правда: близько 60-70% випадків гриж поперекових дисків зникає спонтанно, що називається спонтанною резорбцією. У більшості випадків терміни резорбції складають від 3 до 12 місяців. Як правило, симптоми зникають набагато раніше.
Як відбувається резорбція? Починається запальна реакція на фрагменти пульпозного ядра диска, з яких складається грижа, імунологічні реакції і зневоднення фрагмента, що випадає. Якраз в цей момент людина відчуває біль, як і при багатьох інших запальних реакціях. Біль означає, що в організмі вже почалися процеси резорбції.
Міф №2. При сильному болі в спині потрібно звертатися до мануального терапевта, щоб той “вправив” грижу на місце.
Правда: вправити грижу вручну неможливо. Всі випадки одужання після мануальної терапії – це заслуга тієї самої спонтанної резорбції, а не умілих рук. При грижових болях проводять медикаментозне лікування, спрямоване на зменшення болю і полегшення періоду до моменту спонтанної резорбції. У рідкісних випадках, коли медикаменти ситуацію не полегшують, рекомендують хірургічне лікування.
Операція необхідна і в тому випадку, якщо до симптомів болю в спині додається синдром здавлення нервових корінців. Симптоми, що виникають в такому випадку, – оніміння в ногах і зоні таза, можливе порушення сечовипускання. При цьому біль може припинитися. Саме така симптоматика є підставою для термінового дослідження. Якщо діагноз грижі диска підтверджений, необхідна термінова операція. На щастя, такі ситуації трапляються вкрай рідко (менше ніж 1%).
Міф №3. Чим більше грижа – тим більше проблема.
Правда: така кореляція простежується не завжди. Наукові дослідження показують, що хворобливі відчуття не залежать від розміру грижі, бо біль відбувається не через стискання грижею нервового корінця, а внаслідок процесів запалення всередині самого диска. Тому існує безліч клінічно “сплячих” гриж великого розміру і деяку кількість маленьких, але дуже болючих гриж, що потребують уваги лікаря.
Міф №4. Запаморочення, підвищення артеріального і внутрішньочерепного тиску, головний біль – наслідок міжхребцевих гриж шийного відділу хребта.
Правда: у 99% людей з вищеописаними проблемами є грижі. Як і у більшості людей без цих симптомів. Кореляція – з причинно-наслідковий зв’язок.