post-template-default single single-post postid-788 single-format-standard

Рак легенів: причини, симптоми і діагностика

Рак легенів: причини та переваги ранньої діагностики

Це захворювання знаходиться на другому місці по частоті (у чоловіків – після злоякісних захворювань передміхурової залози, а у жінок – після раку молочних залоз). Рак легкихАле при цьому за ризиком смертності воно посідає перше місце у обох статей. Чому настільки добре вивчене та піддатливе ефективному лікуванню при ранньому виявленні захворювання продовжує губити людей у ​​всьому світі?
Крім впливу на організм людини факторів ризику (ультрафіолетового та іонізуючого випромінювання, хімічних канцерогенів, куріння і спадкової схильності) дуже важливу роль відіграє відсутність системного підходу до раннього скринінгу цього захворювання. Саме тому всі, хто стикається з перерахованими вище факторами ризику, повинні регулярно обстежуватися. Чим раніше буде виявлена ​​патологія, тим вище шанси ефективного лікування, нижче його вартість і менше смертність.

Симптоми, якими проявляється рак легенів

На жаль, прояви злоякісного патологічного процесу в легенях дають про себе знати вже ближче до пізніх стадій, на початковому етапі рак легень не викликає специфічних ознак. У цьому місці хочеться ще раз звернути увагу пацієнтів на самостійну оцінку факторів ризику і важливість ранньої діагностики.
Пацієнтів з пухлинними процесами легких турбує раптово виниклий кашель (на який часто не звертають уваги курці), відкашлювання крові, захриплість. Також поширене різке, не пов’язане з іншими причинами схуднення, швидка стомлюваність і біль в грудній клітці, задишка.

Рак легенів: можливості скринінгу

Чим старшою стає людина, тим ретельніше їй необхідно контролювати стан свого здоров’я. Середній вік постановки діагнозу раку легенів – 71 рік, але при цьому кожен п’ятий випадок виявлення цього захворювання припадає на вік до 50 років.Рак легких Тому при наявності показань рекомендується самостійно або за направленням терапевта регулярно проводити онкоскринінг за допомогою комп’ютерної томографії. Національний інститут раку США, який проводив дослідження на тему ефективності КТ-скринінгу для виявлення раку легенів, прийшов до висновку про зниження смертності на 20% завдяки точності та ефективності цього методу. Його переваги перед класичною рентгенографією – отримання ширшого обсягу даних, можливість покрокового вивчення кожного зрізу і високу роздільну здатність.
Проведення контрастного КТ з метою виключення злоякісного новоутворення легенів, при підозрі на його наявність, можливо як самостійне дослідження, так і в комплексі з дослідженням інших зон (голови або шиї, черевної порожнини, малого таза). Другий варіант кращий, тому що оптимізує променеве навантаження на пацієнта і дозволяє зробити підготовку і пройти процедуру за один раз.
Мультиспіральна комп’ютерна томографія максимально чутлива та інформативна щодо раннього виявлення новоутворень. При цьому методі дослідження достовірно визначаються навіть невеликі вузлики розміром від 5 мм. Отримані зображення дозволяють не тільки верифікувати наявність новоутворення, а й описати його характеристики, асоціацію з лімфатичними вузлами середостіння і визначити оптимальне місце для проведення біопсії (взяття ділянки новоутворення для визначення гістологічного типу раку).
Також проведення КТ дозволяє оцінити поширення утворення за межі легкого і визначити можливості для його хірургічного видалення.